Asociace rané péče a výchovy

ARPAV podporuje asistentky v předškolní péči

Projekt „ASISTENTEK V PŘEDŠKOLNÍ PÉČI“ jde do finále Mezinárodní projekt Péče o děti jako mezigenerační most, financovaný z operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost z fondu ESF, má svoje první výsledky. Z třiceti přihlášených žen, úspěšně absolvovalo pilotní vzdělávací kurz „Asistentka v předškolní péči“, 28 účastnic. Cílovou skupinou pro realizaci vzdělávacího kurzu jsou ženy znevýhodněné na trhu práce. Účastnice byly vybrány ze skupin - ženy pečující o děti do 15 let a ženy 50+.

V červnu tak asistentky zakončily svůj půlroční intenzivní výcvik závěrečnou zkouškou a nyní úspěšně vstupují do praxe. Podle prvních vyhodnocení převyšuje poptávka po asistentkách značně nabídku a kapacitní možnosti, které jsou zatím k dispozici. Výstupem celého projektu je nejen vzdělávací kurz, ale i Metodika programu, konference a semináře určené odborné veřejnosti či dalším zájemcům o předškolní vzdělávání. Zdravotnického zařízení MČ Praha 4 pracuje také na dalším projektu a to v rámci Operačního programu Praha - Adaptabilita (OPPA). Finančně je tak podpořen projekt s názvem "Podpora rodičů při návratu na trh práce z rodičovské/mateřské dovolené. Domácí chůva pro děti ve věku 0-6 let". Jeho realizace trvá od 1. ledna 2013 do 31. prosince 2014.

Oba projekty významně podporuje také ARPAV – Asociace rané péče a výchovy. Předseda a zakládající člen asociace Bc. Jan Schneider zde vidí velkou přidanou hodnotu: „Oba tyto projekty reagují na obrovskou poptávku po chůvách a asistentkách, které vedle pedagogů, mohou pečovat o děti do zahájení školní docházky v domácnostech, v neziskových organizacích, soukromých zařízeních či dětských skupinách. Navíc jsou projekty v naší sociální oblasti velice inovativní a pozitivně se odrazí v kvalitním životě mladých maminek.“ Inspiraci je dobré hledat také v zahraničí, kde jsou domácí chůvy a asistentky v předškolních zařízeních běžné. Nebývá pravidlem, že by dospělá osoba měla na starosti 28 dětí, jako v našich mateřských školách. „Nejlépe jsou na tom severské země, kde pečuje jedna dospělá osoba maximálně o 8 dětí najednou“, doplňuje Jan Schneider. Fungování „domácích chův“ i dalších možností péče o děti, např. v dětských skupinách, má za cíl, umožnit maminkám věnovat se na několik hodin denně práci a neztratit tak kontakt s oborem a tolik potřebné sebevědomí. Projekt Péče o děti jako mezigenerační most vyvrcholí na podzim letošního roku závěrečnou konferenci, která se uskuteční ve čtvrtek 16. října 2014 od 9.00 hodin v prostorách Nuselské Radnice.

ARPAV

Vítejte na stránkách asociace, jejímž cílem je pracovat pro rozvoj a udržení kvalitních a dostupných forem péče o předškolní děti. Pokud stejně jako my věříte, že právě tato činnost je zásadní pro zdravý rozvoj, jak dětí, tak rodinného života, jste na správném místě a my uvítáme Vaši spolupráci a pomoc.

Naši partneři

Logo Klub K2

Facebook

www.esfcr.cz